Ko začnemo načrtovati svoj dom, moramo poznati vse korake, ki nas čakajo do končne izvedbe ali vselitve. Pri mnogih od njih nam lahko pomembno pomagajo arhitekti. Kaj vse je treba vedeti, katero dokumentacijo si moramo priskrbeti, kakšne so izkušnje drugih in še mnogo zanimivosti boste izvedeli v podkastu Moj dom - moj svet, v katerem smo se pogovarjali z arhitektom Markom Peternelom iz biroja Arhitektura Peternel.

Svoj dom gradimo ali konkretno obnavljamo praviloma le enkrat v življenju, to je velik projekt, zato so zelo pomembni temelji v najširšem smislu. Poleg urejene dokumentacije med najpomembnejše osnove, kjer ne smemo varčevati, arhitekt Marko Peternel šteje statično odpornost in stabilnost objekta ter njegovo energetsko učinkovitost. »Da mi zadostimo vsem parametrom za energetsko učinkovitost objekta, ni dovolj samo to, da imamo zmogljive strojne aparature, se pravi centralno ogrevanje, hlajenje in tako naprej, ampak se zelo potrudimo, da zagotovimo tudi toplotno prevodnost konstrukcij. Takšno, da so potrebe po ogrevanju in hlajenju objekta minimalne. To pa lahko naredimo s pametno arhitekturno zasnovo objekta ter z uporabo zadostne količine toplotno-izolativnih materialov na fasadnem ovoju hiše.«

Foto: Knauf Insulation Slovenija

Pametno zasnovana sodobna hiša ima na primer steklene površine obrnjene na sončno stran in je zaprta na zahodno stran, pri zadostni količini izolacije pa ima potrebe po energiji za ogrevanje zelo majhne. »Večkrat je celo težje objekt prezračiti ali shladiti kot pa ogreti. Toplotni pribitki so precejšnji, objekti, kot jih gradimo zdaj, so hermetično zaprti, stavbno pohištvo je kakovostno in zelo veliko poudarka je zdaj na tem, da dovajamo v objekt svež zrak. S toplotno izolacijo pa dosegamo take toplotne prevodnosti materialov, da je energija, ki je potrebna za gretje teh objektov, zmeraj manjša,« pove Peternel in dodaja, da je pri toplotni izolaciji treba razmišljati tudi o požarni varnosti. Kot prostovoljni gasilec poudari, da so materiali, ki so vgrajeni v objekt, zelo pomembni pri gašenju. »Vemo, da različni poliestri gorijo bistveno bolj kot naravni materiali, zato se jih pri projektiranju in gradnji objektov izogibamo.«

Foto: Pixabay

Še več nasvetov o načrtovanju in gradnji doma izveste v podkastu. Dodatne informacije o tem, kako objekt ustrezno izolirati, pa najdete tudi tukaj.

Sponzorirana objava