Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) je tudi letos podelila priznanja za izjemne dosežke v slovenski arhitekturi in krajinski arhitekturi. Nagrade zlati, platinasti in patinasti svinčnik ter naziv častni član ZAPS prepoznavajo projekte, ki izstopajo s svojim prispevkom k stroki in družbi. Nagrajeni projekti kažejo občutljivost do prostora, inovativnost in poglobljeno premišljevanje oblikovanja, kar odraža njihovo kulturno in družbeno vrednost.
Nagrade za najboljšo arhitekturno realizacijo – zlati svinčnik 2024
Priznanje zlati svinčnik za leto 2024 so prejeli projekti, ki se odlikujejo po visoki estetski vrednosti, funkcionalnosti in izjemni prilagoditvi specifičnim prostorskim izzivom.
Hiša v hiši; Arhitektura Krušec: Hiša v celoti izkorišča svojo edinstveno lego na pobočju nad sečoveljskimi solinami pri Portorožu. Proti vzhodu je popolnoma zaprta, kar zagotavlja zasebnost, medtem ko se na zahodni strani, s pogledom na morje, razprostirajo velike steklene površine, umaknjene v notranjost robustnega kamnitega okvirja. Ta zasnova ustvarja občutek »hiše v hiši« in hkrati nudi prijetno senčno teraso. Posebna kakovost odprtega in pretočnega ambienta ob notranji lupini stavbe je njegova povezanost z vrtom, ki s premišljenimi zasaditvami oblikovno zaokroža celoto in uokvirja razglede na morje.
Hiša T; Raketa arhitektura: Od zunaj se hiša T po svoji skandinavski skromnosti skoraj ne razlikuje od drugih hiš v soseski Murgle. Vidimo le podoben opečni zid in črno leseno ograjo proti uličici na zadnji strani. Nato pa skozi rahlo skrita vhodna vrata vstopimo v prostor, ki se zdi dvakrat ali trikrat večji, kot kaže zunanjost. Pogledi se raztezajo po celotni dolžini in širini hiše. Zastekljene stene, ki so skrbno postavljene ob bivalnem delu, odpirajo poglede proti vrtu in zunanji svetlobi omogočajo prosto pot v notranjost. Prostor se odpira v vseh smereh in vzpostavlja vizualne povezave med notranjimi in zunanjimi ambienti, kar ustvarja občutek fluidnosti in povezanosti z naravo.
Stanovanje na Štefanovi; a2o2 arhitekti: Projekt Stanovanje na Štefanovi Prenova je izjemen primer, kako prenova lahko razkrije skrito arhitekturno dediščino. Prenovljeno stanovanje v Dukićevih blokih je z radikalno preureditvijo tlorisa in odstranitvijo stropnih oblog razkrilo rebrasto obokano betonsko konstrukcijo stavbe, kar je postalo osrednji arhitekturni element prostora. Ta poteza ne le poudarja industrijsko dediščino stavbe, temveč tudi odkriva revolucionarno naravo gradnje v obdobju modernizma. Projekt je izjemen primer, kako lahko prenova preoblikuje prostor, obenem pa spoštuje in poudari njegovo zgodovinsko identiteto.
Blok Vevče; Tria studio: Projekt dokazuje, da lahko tudi manjši stanovanjski objekti s premišljeno arhitekturo ustvarjajo izjemno bivalno izkušnjo. Balkoni v rahlem žagastem vzorcu omogočajo vsakemu stanovanju pogled proti naravi – zelenim površinam in potoku. Gradnja temelji na armiranobetonski kleti in leseni konstrukciji, pri čemer je les na določenih mestih še vedno viden, kar prostoru daje domačnost in toplino. Ta projekt prinaša svež pristop k stanovanjski gradnji, ki združuje racionalno rabo prostora in naravnih materialov.
Center Rog; BAX Studio, Mendoza Partida Architecture Studio: Nekdanja tovarna koles Rog, ki stoji ob reki Ljubljanici, je bila dolga leta neizkoriščen potencial v središču mesta. S prenovo so arhitekti ustvarili sodobno središče za ustvarjalne industrije, ki je z odprtimi prostori in novo funkcionalno zasnovo ponovno povezalo stavbo z mestom. Z odstranitvijo slepe fasade proti reki je bil objekt odprt do Ljubljanice in tako postal nova javna in kulturna točka. Hkrati je bil objekt prilagojen sodobnim varnostnim standardom, kar omogoča trajnostno uporabo v prihodnosti.
Revitalizacija Vrazovega trga in pripadajočih ulic s steklarskim dvoriščem; ELEMENTARNA, Kolektiv Tektonika: Za ta odlični projekt ureditve javnega prostora v zgodovinskem središču Ptuja se zdi, da potrjuje izrek Hermanna Czecha, da je »arhitektura ozadje«. Trg je namreč zasnovan tako, da spodbuja živahno lokalno kulturno življenje, saj povezuje več kulturnih ustanov in jim omogoča razširitev na javni prostor za dogodke. Po besedah arhitektov ti posegi skupaj tvorijo uravnotežen javni prostor, ki je ravno dovolj nedefiniran, da omogoča organski razvoj novega kulturnega programa, tako vsakdanjega kot prireditvenega.
Patinasti in platinasti svinčnik ter častni član ZAPS 2024
Poleg arhitekturnih realizacij ZAPS priznava tudi življenjske dosežke posameznikov. Patinasti svinčnik je bil podeljen projektu Vzpenjača na Ljubljanski grad, ki s svojo subtilno integracijo v mestno krajino in trajnostno umestitvijo postaja del identitete mesta.
Platinasti svinčnik sta prejela izr. prof. dr. Metka Sitar, ki je s svojim pedagoškim in strokovnim delom vplivala na arhitekturno stroko, ter mag. sc. Nikolaj Andrej Stare za pionirsko delo na področju krajinskega planiranja.
Naziv častni član ZAPS je prejel Matevž Čelik Vidmar za njegov izjemen prispevek k ohranjanju in razvoju slovenske arhitekturne dediščine.
Vsem nagrajencem čestitamo!
Fotografije: Ana Skobe, Kristjan Nemec, Raketa arhitektura, Rok Staudacher, Jernej Hočevar, Ambient, via ZAPS