Naše potrebe se skozi različna življenjska obdobja spreminjajo, pogosto pa temu prilagajamo tudi naše bivalno okolje. Starejši par se je tako odločil za prenovo trisobnega stanovanja, v katerem je bival že vrsto let, saj posamezni deli niso bili več funkcionalni in skladni z njunim življenjskim slogom. Nalogo sta zaupala Kaji Žugelj iz Zugelj Erratic Designa, ki je ohranila domačnost in toplino doma, hkrati pa interjer funkcionalno in oblikovno osvežila.

Trisobno mansardno stanovanje, ki v tlorisu meri 80 m2, v katerem sta lastnika živela že več kot dve desetletji, ni bilo več uglašeno z njunimi potrebami in življenjskim ritmom. Zato sta se odločila za osvežitev, ki pa ne bi izbrisala domačnosti in topline interjerja, temveč bi ju le še nadgradila. Par, ki ceni umetnost, si je namreč ustvaril nadvse prijetno bivalno okolje, v katerem se je tudi obiskovalec v hipu počutil domače. Z vnašanjem modernih komponent bi bila ta lahko kaj hitro ogrožena, a po zaslugi oblikovalke Kaje Žugelj je domovanje doživelo preobrazbo, s katero je ohranilo svoj pristen karakter.

»Lastnika so določene stvari po vseh teh letih bivanja začele motiti. Predvsem sta si želela bolj funkcionalno kuhinjo, saj je bila ta prej slabše izkoriščena z malo shranjevalnega prostora, hkrati pa sta si želela osvežiti stanovanje, a pri tem ne žrtvovati njegovega udobja in domačnosti,« o željah lastnikov pove Kaja in ob tem doda, da sta v ta namen police in odprte površine v kuhinji nadomestili z bolj zaprtimi elementi in izčiščenim videzom.

Na željo naročnikov so zamenjali tudi dotrajan parket, ker pa inštalacij niso veliko spreminjali, so si zadali cilj, da zakrijejo obstoječe radiatorje bodisi s pohištvenimi elementi ali perforiranimi površinami, s čimer se ohrani njihova grelna funkcija, obenem pa so grelna telesa postala tudi prijeten kotiček za sedenje ali pa funkcionalen prostor za odlaganje.

Pri oblikovanju prostora so se poigravali z osvetlitvijo. Z umestitvijo svetlobnika so poskrbeli, da se svetloba projicira na jedilno mizo, pa tudi sicer je bil poudarek na naravni svetlobi, s katero vsak kotiček stanovanja postane prijeten za branje, druženje in pitje kave.  Svetlobo so v stanovanje povabili še z uporabo svetlih odtenkov. Kot pove Kaja, so se želeli izogniti sterilnosti stanovanja ter ohraniti interjer, v katerem se zrcalita duša in toplina para: »Želeli smo ohraniti domačnost, kakršna je bila v stanovanju že prej, le v bolj sodobni izčiščeni različici ter z dodano funkcionalnostjo, bolj prilagojeno življenjskemu slogu para. Prostor je oblikovan tako, da so njune slike in spominki vidni ter smiselno umeščeni na stene in poličke.«  

Domačnost poudarja tudi uporaba lesa, ki kot material prevladuje v interjerju ter se lepo dopolnjuje s posameznimi barvnimi poudarki. V kuhinji so se tako odločili za implikacijo zelenega odtenka na viseče kuhinjske omarice, medtem ko dnevni prostor dopolnjuje komoda zelene barve. »Z barvami smo želeli v prostor vnesti neko rdečo nit, z namenom, da se vsak prostor navezuje na drugega. Z zaobljenimi deli pa so prehodi med posameznimi prostori še bolj mehki, zabrisani,« pojasni oblikovalka.

Kot rečeno je bila prav kuhinja deležna največje preobrazbe. Čeprav položaja inštalacij niso veliko spreminjali, pa so z nekaterimi spremembami naredili kuhinjski del znatno bolj funkcionalen. Tako so odstranili police in jih nadomestili z zaprtimi shranjevalnimi površinami, dodali so večje korito in pečico dvignili od tal za bolj optimalno uporabo. Ker je kuhinja dokaj majhna, so implicirali zanimiv izvlečni element, ki ga je mogoče uporabljati za rezanje in odlaganje.

Za pult so uporabili tehnični kamen, ki ne potrebuje veliko vzdrževanja, saj si je par zaželel, da bi bila prenova končna, kar pomeni, da stanovanja ne bo treba po nekaj letih vnovič prenavljati. Z namenom, da bi bilo čiščenje kar najbolj preprosto, so se izognili tudi uporabi ročajev – te so uporabili le v vitrini v dnevnem prostoru.

Nadvse zanimiva je tudi rešitev televizorja, ki lahko hitro skazi dnevni prostor s svojo velikansko površino. V ta namen so ga umestili pod premikajoči element – ko lastnika gledata televizijo, le drsna vrata pomakneta vstran, kadar pa ne, ga po potrebi zakrijeta.

Veliko pozornosti so posvetili umetniškim delom, zato so že pred oblikovanjem naredili popis vseh knjig in umetniških del. Posamezne kose pohištva, kot je na primer fotelj v dnevni sobi, so ohranili. Tudi garderoba je ostala skorajda v celoti v prvotni podobi, to pa so le dopolnili s klopjo, ki paru omogoča lažje obuvanje, preoblačenje, prostor za spravilo, odlaganje.

V spalnem prostoru so namesto zakonske postelje umestili dve enojni postelji – eno klasično in drugo vodno ter pripadajoče nočne omarice in bralne lučke. Z željo po zagotavljanju dodatne intime so dodali zavese, s kotno omarico pa so skrili obstoječe inštalacije.

Arhitektura: Kaja Žugelj, Zugelj Erratic Design