Krasná si, bistra hči planin, brdká v prirodni si lepoti, ko ti prozornih globočin nevihte temne srd ne moti, krasná si, hči planin. S temi izbranimi besedami je hvalnico Soči pel sam Simon Gregorčič, po zaslugi znamke Soča root Spirit, za katero stoji Erik de Posarelli, pa lahko duh najlepše slovenske reke v svoj dom vnesete tudi sami.
Znamka Soča root Spirit je prvotno vzklila iz velikega občudovanja do prekrasne Soče in naplavljenega lesa. Iskrico znamki je prižgal par Erik in Simona, ko pa je Simona izgubila bitko z dolgotrajno boleznijo, je Erik zbral pogum ter moč in ustvarjanje prevzel na svoja pleča. Delo z lesom mu ni tuje, a Erik, ki je po poklicu lesarski tehnik, je v dvajsetih letih delovne dobe opravljal vrsto drugih del, ki niso imela veliko povezave z njegovim nazivom. A kot zadovoljno ugotavlja danes, mu znanje iz srednje šole danes pride še kako prav.
Ideja za ustvarjanje prekrasnih izdelkov iz naplavljenega lesa se je paru porodila pred nekaj več kot tremi leti, in kot se spominja Erik, je bila sprva le preblisk, ki je postal resničnost: »Prešinilo me je kot strela z jasnega, da bi lahko začel ustvarjati iz soških naplavin. Od malih nog živim ob reki Soči in čudi me, da me ta ideja, da imam ta dar videti skrite lepote v naplavljenem lesu, ni prešinila že prej.«
Za začetek je iz najdene korenine izdelal ličen pohištveni kos, s tem, da ji je dodal soški prodnik. Korenina ima še danes v Erikovem domu posebno mesto. Kot pove, je vkomponiral tudi plastični bonsaj, ki mu zdaj ne paše več v zgodbo, a nič ne de, tako se je vse skupaj začelo. Danes namesto tega prisega le na naravne materiale in premaze na vodni osnovi. Občasno pa uporabi tudi epoksi smolo, ko se zdi, da ni druge rešitve.
Številne kose, ki mu služijo kot izhodišče za ustvarjanje, najde med sprehodi ob reki Soči ali ob supanju ob njeni obali. Pogosto se zgodi, da je s kopnega namreč nemogoče dostopati do želene naplavine, tako si v tem primeru pomaga s supom. »Največ naplavin najdem med Bovcem in Kanalom,« nam zaupa Erik in doda:
»Ko zagledam naplavino, po navadi takoj vidim, kaj bo iz nje nastalo. Včasih me preseneti, ko v procesu obdelave nastane predmet z drugačno funkcijo, kakor je bilo zamišljeno v začetku. Včasih je kos naplavine res lep, ampak kljub temu ne najdem ideje, kaj naj iz nje naredim. Vseeno ga prinesem domov in se prepustim inspiraciji.«
Preden posamezne kose prinese domov, jih izmeri z nihalom, da ugotovi njihove energijske vrednosti. Pri tem upošteva podatek, da visoke energijske vrednosti sevajo z lepo radiestezijsko barvo, kar predmet oplemeniti z novimi razsežnostmi. Ali z Erikovimi besedami: »Če je človek subtilen, potem to občuti. V nasprotnem primeru predmet deluje ravno tako pomirjujoče in seveda naravno.«
Vsak izdelek, ki zapusti Erikovo delavnico, je nekaj posebnega, a sam je najbolj ponosen na veliko klubsko mizo (220 x 110 cm), pa ne le zaradi dimenzij, temveč tudi njene razvejanosti. Naplavino je našel ob Soči nedaleč od Bovca ter vanjo vložil ogromno časa in truda. Vse od prevoza do končnega nanosa zaščite za les. Ko sešteje vse ure, ki jih je vložil v proces dela, postane jasno, da je bila korenina pod njegovimi rokami skoraj eno leto.
Tudi za prihodnost mu načrtov ne manjka. »Pri Soča root spiritu gre za projekt širše slike; v življenju sem pridobil veliko različnih znanj in orodij. Moja ponudba zajema tri sklope dejavnosti. Glavne so seveda lesene soške naplavine, zajema pa še dobro počutje in turizem. V zimskem času ponujam masaže, reiki podpore, radiestezijske meritve in hipnozo. Pri turizmu gre za vodene izlete po skritih kotičkih neokrnjene narave s starodobnim terenskim vozilom. Pri tej pustolovščini se podamo na sprehod, kjer opravimo vodeno meditacijo,« pojasni ustvarjalec, ki je v preteklosti že sodeloval na številnih sejmih in razstavah po Sloveniji. Imel pa je tudi samostojno razstavo v galeriji Rika Debenjaka v Kanalu. Tudi v prihodnje bi se rad udeležil nekaterih vidnejših prireditev in razstav, saj mu idej in ustvarjalnega elana ne manjka. S svojim delom pa želi počastiti tudi spomin na svojo ljubo Simono, ki je izdelovala unikatne slike iz soških prodnikov. Šlo je za motivacijske, ljubezenske in priložnostne motive, sam pa bi rad njeno delo nadaljeval in se zato v prihodnje sam lotil tudi tovrstnih umetnin.