V starem mestnem jedru Ljubljane, med številnimi starimi stanovanji, se skriva ena izmed tistih zgodb, ki presega običajne prenove. Prejšnji lastnik tega stanovanja je imel posebno željo – ob vstopu v svoj dom je želel zagledati svojo ljubljeno ženo, kako se kopa. In tako je kad, brez sten in zaščite, stala kar v vstopni veži. Ta nenavadna postavitev pa ni bila le kaprica, temveč simbol njegove ljubezni, ki je zaznamovala tudi prihodnje oblikovanje prostora. Stanovanje, ki je danes povsem prenovljeno, kljub sodobnim posegom ohranja sledi svoje preteklosti.

Sedanja lastnika sta stanovanje kupila kot delno prenovljeno, vendar so potrebovali temeljitejše posege, da bi prostor zadostil sodobnim potrebam in estetskim zahtevam. Petra Plevnik, arhitektka, ki je vodila prenovo, razkriva, kako so se lotili izziva nenavadne postavitve – kadi sredi hodnika.

Medtem ko je imela ta romantična rešitev svoj čar, sta nova lastnika želela kopalnico v bolj klasični izvedbi, zaprto pred pogledi. Tako je arhitektka okoli kadi oblikovala ovalno steno, ki pa ne sega čisto do stropa. Steklena obloga pod stropom omogoča vstop dnevne svetlobe in prostor osvetli. Tako je nastala kopalnica, ki ohranja svojo prepoznavno obliko, hkrati pa izpolnjuje funkcionalne zahteve sodobnega bivanja.

Stanovanje je ohranilo mnoge originalne elemente, kot so čudovit parket, funkcionalna kuhinja in star lestenec, vendar so bile potrebne tudi prilagoditve za večjo funkcionalnost. Originalni parket je bil tako načet, da obnova ni bila smiselna, zato so se odločili za izdelavo replike. Kuhinja, ki je bila skoraj nova, je dobila nekaj dodatnih elementov, kot sta perforirana kuhinjska napa in kotiček za obedovanje z neobičajno oblikovano nogo mize ter osvetljenimi policami za shranjevanje lastnikom ljubih predmetov. Star lestenec, ki je bil prvotno v dnevnem prostoru, pa je našel svoje novo mesto v obnovljeni kopalnici.

Stanovanje je sicer podolgovate oblike, podobno železniškemu vagonu, kar je bil izziv pri ustvarjanju boljše pretočnosti prostora. S pomočjo okroglih oblik, bodisi pri pohištvu bodisi pri osvetlitvi, jim je uspelo preoblikovati prostor, ki ne deluje utesnjeno, temveč popolnoma odprto. To je omogočilo boljši pretok in več funkcionalnosti v interjerju. Eden ključnih elementov, ki so si ga lastniki želeli, je bila prostorna garderobna soba, ki povezuje dve spalnici. Gre za prostor med dvema sobama, ki je brez oken in zato idealen za garderobo. Petra Plevnik pri svojih projektih veliko pozornosti posveča tako naravni kot umetni osvetlitvi. V garderobni sobi je uporabila številna svetila, ki prostor osvetlijo in naredijo preglednega.

Osvetlitev je ključnega pomena pri ustvarjanju različnih ambientov. Različne svetlobne možnosti omogočajo prilagoditev prostora trenutnemu razpoloženju, kar pripomore k udobju in atmosferi stanovanja. Estetski detajli, kot so čudovite tapete, so prav tako odigrali pomembno vlogo v tem projektu. Vzorec lestenca na tapetah, ki so jih namestili v kuhinji, se stilizirano ponovi na perforirani kuhinjski napi. Arhitektka tudi sicer pri oblikovanju interjerjev pogosto posega po tapetah, saj te prostoru dodajo posebno energijo in povezujejo preteklost s sedanjostjo.

Poleg tapet so pomemben element okrogline, ki se ponavljajo skozi celoten prostor – od okroglih pohištvenih elementov do posebnega osvetljenega polotoka v kuhinji. Ta simbolizira stabilnost, ki je za lastnike ključnega pomena. Detajli, kot je izrezljana noga na kuhinjskem polotoku iz masivnega hrasta, so postali prepoznavni elementi, ki prostoru dodajajo poseben pečat.

To stanovanje ni zgolj prenova, temveč tudi zgodba o ljubezni, ki je oblikovala prostor. Iz nenavadnega začetka, ko je kad stala v hodniku, je nastalo sodobno in funkcionalno stanovanje, ki kljub številnim spremembam ohranja svojo zgodovino in dušo. V njem se prepletata preteklost in sedanjost, ustvarjeni pa so tudi novi prostori, kjer se nova lastnika počutita zares doma.