Vrtnice so že dolgo najbolj priljubljene okrasne rastline. Poznanih jih več deset tisoč sort, od katerih jih veliko občudujemo tudi v Sloveniji. Ljubiteljice teh rožnih grmov so nam razkrile, kaj jih pri vrtnicah najbolj navdušuje, strokovnjaka iz podjetja Helios pa smo povprašali, kako vzdrževati kovinsko vrtno pohištvo, ki je nepogrešljivo, če želimo od blizu opazovati in vohati te kraljevske cvetlice.

Najprej se ustavimo pri Mariji Trošt, ki ima v Budnjah pri Vipavi majhen vrt (skupaj s pritlično hišo zaseda le 600 kvadratnih metrov), na katerem pa so kraljice prav vrtnice. Več o vrtu si lahko preberete tule, Marija pa nam je povedala, zakaj je zasadila le vrtnice plezalke: »Na tako mali parceli za klasične vrtnice ni bilo prostora. Pa še nekaj pozitivnih stvari je: vrtnice se hitreje posušijo in so tako bolj odporne na razne bolezni. In ker so na latnikih, sem spodaj lahko posadila še trajnice, tako da mi vedno nekaj cveti.«

Foto: Marija Trošt

Sredi Krasa, v Kobdilju, leži velik vrt, na katerem se vrtnice družijo s številnimi okrasnimi grmi in velikimi drevesi. Britta Hoeschele, ki se je v Slovenijo priselila iz Nemčije, je začela s sajenjem starih sort vrtnic že pred četrt stoletja. Nakup prve vrtnice je sprožil v njej pravo navdušenje in danes lahko na njenem vrtu, o katerem več izveste na tej povezavi, občudujemo številne vrste, ki jih drugod po Sloveniji ni. Kako je prišla do njih?  »Šli smo na potovanje in vrtnarija je morala biti zraven. Ogledali smo si jo in v avtu vedno domov pripeljali še kakšno staro vrtnico,« pove.

Foto: arhiv lastnikov

Nedaleč stran od Kobdilja, v vasici Coljava, za svoje vrtnice skrbi še ena ljubiteljica – Tanija Verč. Njena zbirka je precej obsežna, saj obsega okoli 300 različnih sort vrtnic, občudujete pa jo lahko tudi v tem videoposnetku. Sicer pa nam je Tanija razrila, da so vrtnice tudi zelo trpežne rastline, poskusila je s trajnicami, ki pa se pri njej niso najbolj obnesle. »Ugotovila sem, da so vrtnice dokaj vzdržljive, kar se suše tiče, pa tudi drugih vremenskih neprilik, kot sta burja in toča. In potem se je začela ta ljubezen … smo se zaljubile, ja.«

Zanimiv recept, kako do lepega rožnega vrta, pa nam je zaupala tudi Mojca Kranjc, ki ima vrt na Dolenjskem in smo ga predstavili tule. Mojca pravi, da je skrivnost v načrtu, dobri predstavi in predvsem v postopnosti. »Kot prvo sem zasadila vrtnico vzpenjavko New Dawn, ki me je očarala s svojo preprostostjo, nežno nevsiljivostjo in prijetnim vonjem. Med lepšimi so poleg sorte New Dawn tudi Eden Rose, ki je silno romantična sorta, pa Pomponela, ki je izredno zdrava in cveti od začetka junija do prve pozebe, cvetove pa ima v obliki žogic. Navdihujoča je tudi vrtnica Lovely Green z zelenkastimi cvetovi …« našteva in dodaja, da je vrtnice najlepše opazovati od blizu, da jih tudi vohamo, zato je po vrtu razporedila več kovinskih mizic in stolov, ki vabijo v pomirjajoče okolje k sprostitvi, pitju kave, druženju …

Kovina je namreč na vrtu, na prostem zagotovo trajnejša in trpežnejša od lesa, zato so iz nje poleg pohištva narejene tudi ograje, otroška igrala, različni okrasni predmeti, celo opore in loki, po katerih se vzpenjajo in vijejo vrtnice. In če nočemo, da te nepogrešljivi kovinski dodatki začno propadati, jih moramo zaščititi z barvnimi premazi, o katerih pa smo se pozanimali pri strokovnjaku iz podjetja Helios, Alešu Golji. Kot je svetoval, je pred barvanjem kovinskega pohištva s pokrivnimi barvami potrebno upoštevat določena pravila. In sicer je treba izbrati lep dan, ko ne dežuje, ko ni megle, saj lahko visoka zračna vlaga vpliva na podaljšanje sušenja premaza.

»Odsvetujemo barvanje na direktnem vročem soncu, saj lahko pride do defektov na barvnem filmu premaza. Če premazujemo zjutraj, ko je na predmetih še rosa, počakamo, da se ta posuši in šele potem barvamo te predmete. Počakati je potrebno tudi, da se predmeti ogrejejo na temperaturo okolice. Priporočljiva temperatura za barvanje je tam nekje med 10 in 25 stopinjami Celzija.«

Postopek gre takole:

Pri prenovi kovinskega železnega pohištva je potrebno najprej odstraniti mehansko rjo, nato pa kovino razmastiti z nitro redčilom.

Ko je kovina očiščena, pa nanjo nanesemo temeljni sloj in nato še dva nanosa  emajla blagovne znamke Tessarol, namenjene zaščiti in dekoraciji kovinskih in lesenih površin, tako notranjih kot zunanjih. Kolekcija je letos bogatejša za univerzalni emajl Tessarol Pro Protect, katerega prednost pred ostalimi emajli je ta, da ima kratek čas sušenja in hkrati zagotavlja večletno zaščito kovinskih predmetov.

»Gre za univerzalen emajl na osnovi topil, ki se zelo hitro suši. Dva sloja je možno nanesti že v enem dnevu, kajti premaz se posuši že v šestih urah,« pravi Golja in dodaja, da so taki emajli na voljo v sijajnem in pol mat izgledu. Lahko izbiramo med belo in pa štirimi že izdelanimi ral niansami, v mešalnicah pa nam lahko namešajo odtenke, ki bodo primerljivi z odtenki naših vrtnic. Tako bo  zadrževanje na vrtu lahko še bolj pobožalo naše oči in dušo…

V letošnjem letu so pri Heliosu razvili nov hitrosušeči prekrivni premaz za kovino z zelo skrbnim izborom surovin, ki ima močno izboljšane lastnosti v primerjavi z drugimi izdelki. Zaradi hitrega sušenja prihranimo pri času in posledično pri premazovanju. Izdelek je tudi izredno vremensko obstojen, saj je v sistemu z osnovno barvo obstojen tudi do 10 let. Seveda, če prej pravilno pripravimo površino. Njegova lastnost je tudi, da v notranjih temnih prostorih ne porumeni.