Pravijo, da kri ni voda, in v primeru Gašperja in Klemna Rangusa to še kako drži. Očeta in sina poleg krvi in genov namreč povezuje tudi velika ljubezen do lesa. Njuni prvi leseni produkti so nastali povsem spontano iz lastnih potreb, ob odličnih odzivih in velikem veselju do rokovanja z lesom pa sta se odločila, da svoje ustvarjanje združita pod znamko Porka mizarja.

»Life is the most difficult exam. Many people fail because they try to copy others, not realizing that everyone has a different question paper« (op. Življenje je najtežji preizkus. Številni ne uspejo, saj se trudijo kopirati druge, a se ne zavedajo, da ima vsak izmed nas na papirju drugačna vprašanja) se glasi družinski moto družine Rangus, in tega se pri ustvarjanju z lesom držita tudi Gašper in Klemen.  Njuna vizija, da stopita iz okvirja, se namreč odseva v krasnih lesenih izdelkih, združenih pod znamko Porka mizarja.

Oče in sin, ki se opišeta tudi kot velika prijatelja, se namreč trudita preizkušati in premikati meje, predvsem pa hoditi po svoji poti. Sicer ne prihajata iz obrtniških voda, Klemen je po poklicu magister aktuarstva, medtem ko je Gašper obiskoval splošno gimnazijo. Tako sta morala sama poiskati znanje, najbolj dragocene pa so prav izkušnje, ki jih pridobita z vsakim novim kosom. Vsak dan je nova priložnost za učenje. Nekaj znanja sta posrkala s posnetkov na YouTubu, marsičesa pa sta se izučila tudi v Centru Rog, ob pomoči mentorjev.

»Učiva se vsak dan sproti. Obožujeva lepoto lesa, ki jo odkrivava v različnih drevesnih vrstah,« povesta ustvarjalca, ki sta si delavnico ustvarila povsem sama: »Ob družinski hiši sva si delavnico postavila sama. Majhna je, a sva jo zasnovala tako, da lahko v njej počneva večino postopkov, ki se izvajajo v večjih mizarskih delavnicah. Rada sva v njej, tam pozabiva na čas.«

Številne ideje in navdih dobita kar med družinskimi potovanji po Evropi. Med obiskom juga Portugalske je družino tamkajšnja pokrajina tako navdušila, da so spontano nabrali tudi nekaj peska in kamenčkov za spomin. Doma sta jih uporabila pri izdelavi mizice Portugal edition, v katero sta poskušala preslikati lepoto, ki jih je na potovanju osupnila. Miza iz slovenskega oreha in epoksidne smole tako s kamenčki budi spomin na klife, peščene plaže in morsko dno.

Tudi ime znamke se je rodilo na jugu Evrope, natančneje na Sardiniji. »Sedeli smo na kosilu v manjši restavraciji in za sosednjo mizo je v družbi nekdo rekel Porca Miseria. Mlajši brat se je nasmehnil in rekel: “Zakaj pa ne bi bila vidva Porka Mizarja?” Ideja je bila duhovita in sva rekla, zakaj pa ne,« se spominja Gašper.

Ob veliki popularnosti hrasta sama stavita predvsem na malce bolj zapostavljene lesne vrste, saj verjameta, da je v domove smiselno vnesti nekaj več pestrosti in živosti. »Zdi se nama, da smo ljudje prikrajšani, če je v domu samo hrast,« pojasnita in dodata: »Obožujeva pestrost narave, ki se kaže tudi v različnih drevesnih vrstah. Vsak ima svoje lastnosti, strukturo, vonj, otip. Želiva jih spoznavati in se prepuščati navdihu, ki ga posamezen kos lesa prinese s sabo.«

Na sejmu Ambient sta se Porka mizarja predstavila s prav posebno mizo, ki je navdih iskala na afriški celini. Privlačila ju je zanimiva struktura zebrano lesa (afriška drevesna vrsta, t. i. Zebrawood, znana kot močan in trd les, s precej visoko gostoto), ki je poseben tako na otip kot tudi izgled, a med izdelovalci lesenih izdelkov pogosto spregledan: »Ideja je bila izdelati mizo, ki ljudi povezuje. Ravno v času, ko sva razvijala idejo in se izdelave mize dejansko lotila, se je za nekaj časa v Tanzanijo preselila družinska prijateljica. Prosila sva jo, da nama poišče afriški koncept, ki ga ljudje dejansko živijo. Miza je tako postala poklon afriškemu konceptu Karibu Sana. S to dobrodošlico, ki si jo izrekajo ljudje v Tanzaniji, želijo gostu dati občutek, da je sprejet in zaželen.«

Mizo sta izdelala z željo, da ta afriški koncept dobrodošlice vneseta tudi v njeno novo domovanje. Na obeh nogah je 168 ročno obdelanih koščkov različnih debelin, dolžin in širin, smiselno postavljenih v leseni mozaik. Vsak košček je posebej ročno brušen, porezkan in oljen, kar pomeni, da je vsak delček nekaj posebnega in kot tak  s svojo individualno zgodbo gradi skupno sliko. »Lepo bi bilo, če bi si tudi ljudje dopuščali, da smo različni, ker ravno s tem skrbimo za pestrost človeške zgodbe,« o filozofiji mize, ki pa ima tudi globlji pomen, povesta oče in sin.

Njuna želja je, da bi v prihodnosti Porka mizarja postala sinonim za unikatne lesene izdelke, ki v dom prinašajo človečnost, barvitost in raznolikost: »Meniva, da je čas, da vsaj v določenem delu ljudje odstopimo od industrijskega koncepta in se spet zavemo vrednosti in lepote naravnih materialov. Rada bi prispevala k uveljavitvi tega trenda.«

Več >>> Porka Mizarja