Tomasa Globočnika poznamo kot nekdanjega vrhunskega biatlonca, veliko pa se je ukvarjal tudi z umestitvijo primernega družinskega objekta v prostor. Pozna življenje tako v zidani kot montažni hiši in ima zanimiva razmišljanja o bivanju v eni in drugi. Prisluhnemo mu lahko v podkastu Moj dom – moj svet.

Lokacija in izolacija

Kot poudarja Tomas Globočnik imata oba načina gradnje svoje prednosti in slabost. V obeh tipih hiš, pri katerih je sodeloval od začetka do konca gradnje, je bivanje prijetno. Hitrost gradnje gre v prid montažni hiši, medtem ko je finančno obremenitev lažje razporejati pri klasični gradnji.

Najpomembnejši dejavnik, na katerega je treba pomisliti pri odločitvi za hišo, pa naj bo montažna ali klasična, in ohranjanju njene tržne vrednosti, je seveda lokacija, takoj zatem pa izpostavi izolacijo objekta. »Bodisi za vročino bodisi za mraz. To sem spoznal pri klasični gradnji, kjer smo pač postopoma zadevo dograjevali, dodatno izolirali. Ostrešje je sprva ostalo neizolirano in ko smo dodali stekleno volno, je izolacija podstrešja res dala tisto piko na i.«

Je akustika minus montažne gradnje?

Marsikdo se ob odločanju za montažno hišo sprašuje o tem, ali bo les, ki velja za nekoliko slabši zvočni izolator, dovolj učinkovito zadušil hrup iz okolice in tudi med notranjimi prostori hiše. Globočnik meni, da je ta skrb odveč. »Mislim, da se ta stereotip razbija. Zagotovo ne moremo čisto enakovredno primerjati, saj je zidana hiša le masiva, vendar pa tudi v montažni hiši več kot zadovoljivo ali pa kar odlično funkcionira ta akustična zadušitev z izolacijo s kameno volno. Pri izvedbi montažne hiše smo imeli tudi možnost, da zamenjamo izolacijo. V prvotni izvedbi je bil to stiropor, imeli pa smo možnost vzeti kameno volno. Tako da smo se iz izkušnje s prvo gradnjo takoj odločili, da je celotna hiša izolirana s kameno in stekleno volno. Tudi plošča med pritličjem in prvim nadstropjem je praktično masivna, so klasični estrihi z vso potrebno izolacijo, tako da tudi ta del zelo dobro zaduši zvok. Enako stene. Zagotovo je tu nekaj prednosti na strani klasične gradnje, saj so tam širše predelne stene, vendar ta vidik ni tisti, ki bi ga lahko kot bistveni minus izpostavil pri montažni gradnji.«

Lesena gradnja in požari

Pri obeh vrstah gradnje pa je zadnje čase v ospredju tudi vprašanje nevarnosti požarov. Sploh z razcvetom sočnih elektrarn je neljubih dogodkov vedno več. Kako se zaščititi? Thomas Globočnik pravi, da se sam prav veliko s tem ni obremenjeval, »zagotovo pa je najprej pomembna kakovostna izvedba sončne elektrarne, potem pa zopet izolacija.« Pomembno je, da je izolacija na ostrešju ognjevarna. »Kot tudi izolacija celega objekta. To je tista glavna varovalka.«

Foto: Pixabay

Še več primerjav o klasični in montažni gradnji Tomas Globočnik razkrije v podkastu. Dodatne informacije o najboljših načinih izolaciji pri obeh vrstah objektov pa najdete tudi tukaj.

Sponzorirana vsebina