V novem naselju hiš v Škofji Loki si človek zlahka predstavlja pognati korenine. Bližina narave in hkrati infrastrukture je iz najema privabila tudi mlado družino, ki je na 500 m2 parcele postavila hišo, pri kateri so pomembno vlogo odigrali naravni materiali. Objem lesa ter izolacijska zaščita iz kamene in steklene volne so njene glavne sestavine.

Lastnika Mojca in Rok sta zemljišče kupila pred sedmimi leti. Kar nekaj časa je trajalo, da so bili urejeni vsi pogoji za gradnjo, in ker se jima je na koncu že zelo mudilo, da gresta iz najema na svoje, sta se odločila za leseno hišo, ki je postavljena hitreje kot zidana. »Pregledali smo več različnih načinov gradnje. Na koncu smo se odločili za lokalnega izvajalca iz Škofje Loke, ki je nudil gradnje v načinu CLT, se pravi iz križno lepljenega lesa. Naju je ta način gradnje prepričal, videli smo, da gre za masivno konstrukcijo, stene so debele deset centimetrov,« pove Rok in doda, da je od začetka gradnje do vselitve minilo le 10 mesecev.

Tako idejno kot arhitekturno sta bila lastnika precej vpletena v celoten proces gradnje, arhitektka je po njunih željah in skici izdelala načrte in bila tudi odgovorna za pridobivanje gradbenega dovoljenja. Hiša je enostavna, pravokotna, z dobro razporejenimi prostori ter zelo malo hodniki in neizkoriščenimi kotički, ki samo zavzemajo kvadraturo in dražijo gradnjo. Zgornje nadstropje ima polno višino – brez lomljene strehe – in klasična okna.

Naravni izolacijski materiali

Sicer pa je lesena hiša zahtevala tudi razmislek pri izolaciji, saj sta si lastnika želela naravnih in učinkovitih materialov. »Les velja za zelo dober konstrukcijski material, ima pa v izolacijskem smislu nekaj šibkih lastnosti, to so toplota, zvok in požar. Les ima približno 5x višjo toplotno prevodnost, torej je slabši od sodobnih izolacijskih materialov. Samostojno torej težko dosega zahteve po energetski učinkovitosti. Glede zvoka les nima niti zadostne mase niti nima zvočno absorpcijskih lastnosti, da bi lahko konkretno pomenil zvočno izolacijsko vlogo. Glede požara pa ima masiven les res relativno dobro požarno odpornost, vendar ga je vseeno treba tudi požarno zaščititi. Optimalen izolacijski material je torej tisti, ki združuje vse lastnosti, da bomo lesu izboljšali njegove hibe. To je kamena mineralna volna oziroma mineralni izolacijski materiali, ki so negorljivi, požarno zaščitijo les, imajo praktično najboljšo sposobnost zvočne absorpcije in so visoko toplotno izolativni,« pove Primož Bernard, vodja tehnične podpore pri Knauf Insulation. Pojasni, da so omenjeni izolacijski materiali naravni, saj gre za minerale. »Osnovne surovine so kamenine vulkanskega izvora pri kameni mineralni volni ali pa kremenčev pesek oziroma odpadno steklo pri stekleni mineralni volni. Poleg tega je naša linija izdelkov Ecose proizvedena z naravnim vezivom na rastlinski bazi in tako dosega tudi standarde različnih okolijskih certifikatov, npr. Eurofinsov certifikat kakovosti notranjega zraka.«

Izolacije iz kamene ali steklene volne so univerzalne, uporabne povsod. Za fasado so običajno primerne bolj kompaktne, bolj trde, medtem ko so tiste za notranje stene praviloma mehkejše, prijetne in preproste za delo. »Uporabimo jih lahko znotraj, v predelnih stenah, tudi v zunanjih stenah iz notranje strani. Uporabimo jih v tleh, tlakih, stropih. Zunaj jih uporabimo na prezračevanih, kontaktnih ali kakršnikoli vrsti fasad. Uporabljamo jih na strehi oziroma znotraj v mansardi, zunaj v strehi. Poudaril bi v zadnjem obdobju zelo pogosto uporabljeno varianto izolacije nad špirovci, kjer ponujamo trde plošče iz kamene volne, rečemo jim Termotop. Te so negorljive, imajo visoko tališče in izdatno pripomorejo k zaščiti lesenega ostrešja, tudi cele hiše pred novodobnim požarnim tveganjem fotovoltaičnih panelov, ki so danes praktično na vsaki strehi,« poudarja Bernard.

Veliko pozornosti je bilo namenjene tudi izolaciji plošče med obema etažama, pri čemer sta lastnika izolacijo prilagodila talnemu gretju. Za ta namen so namreč pri Knauf Insulation razvili posebno izolacijsko ploščo, imenovano SmartFloor Fix. »To je namenska plošča za pritrditev cevi s t. i. Tacker načinom. Njena značilnost je dobra pohodnost in istočasno nizka dinamična togost, kar pomeni, da izolacijski sloj pod estrihom deluje kot vzmet. To je pogoj, če želimo dobro izolacijo pred udarnim zvokom,« pojasnjuje Bernard.

Oprema v lastni režiji

Pri opremi hiše sta Mojca in Rok rokave zavihala kar sama, iskala sta ideje in se na koncu odločila tako praktično kot estetsko: »Gledala sva oddajo Ambienti, iskala različne slike pohištva in sva nekako ugotovila, da bi rada pohištvo v barvi svetlega lesa v kombinaciji s črno in belo. Pomembno nama je bilo, da je veliko lesa. Zato je poleg lesenega pohištva les tudi v obliki parketa, stopnic, okna so lesena, del keramike je v imitaciji lesa. Piko na i pa prineseta še dve steni v spalnici in dnevni sobi, ki sta ostali neobdelani in v celoti leseni,« pripoveduje Mojca.

V pritličju je osrednji bivalni prostor, ki je največji prostor v hiši. Poleg kuhinje, dnevne sobe in jedilnice je tukaj še shramba pod stopniščem, pisarna, ki je povezana z garažo, manjša kopalnica s straniščem in pralnica. Ko se po stopnicah povzpnemo v zgornje nadstropje, pa so nanizani še spalnica, ki je povezana z garderobno sobo, dve otroški sobi, kopalnica in ločeno stranišče.

Vsi prostori so načrtovani in opremljeni premišljeno. Otroški sobi sta dovolj veliki, da bosta pozneje primerni tudi za dva mladostnika. V predsobi in pisarni so vgradne omare od tal do stropa in ponujajo dovolj shranjevalnih površin. Kuhinjski otok pa omogoča, da se kuhinja spremeni v prostor zabave in druženja celotne družine in tako ne služi samo pripravi hrane.

Preprosta, topla in učinkovita hiša bi lahko na kratko opisali dom mlade družine. Ali drugače: 140 kvadratnih metrov, veliko lesa in veliko družinske sreče, ki naj traja in traja …

Fotografije: Ambienti, Knauf Insulation

Sponzorirana vsebina