Avdiofilija že davno ni več le v domeni avdioinženiringa, vse bolj v ospredje prihaja tudi estetika. Znamka Coufer kar najbolje združuje obe komponenti ljubiteljev glasbe, tako z izpopolnjenim zvokom kot svojo estetsko dovršenostjo. Nič nenavadnega, za njo namreč stoji Miloš Horvat, ki je svoj čut za estetiko dolga leta izražal tudi skozi fotografijo.
Miloš Horvat je po izobrazbi sicer komercialni tehnik, a širši slovenski javnosti je postal znan predvsem kot eden najbolj zaželenih poročnih fotografov, ki se je uveljavil tudi onkraj slovenskih meja. Z ženo sta namreč kar sem let potovala po svetu in v objektiv zabeležila najbolj neverjetne poroke, a prav narava fotografskega poklica je Miloša prepričala, da za nekaj časa požene korenine ter se posveti oblikovanju in avdioinženiringu.
Kot pove, je po zaslugi fotografskega poklica po vsem svetu spoznal vrsto zanimivih ljudi, v nekem trenutku pa ugotovil, da njegovo lastno družabno življenje precej peša. »Vsi prijatelji so se čez vikende družili, praznovali rojstne dneve in podobno, midva pa sva bila takrat nekje na poti. Vsak prosti trenutek sva nato posvetila druženju s prijatelji in kmalu smo ugotovili, da zabava brez dobre glasbe pač ni prava zabava. In sem se odločil, da bom sam naredil zvočnik … za na pločnik,« se spominja z nasmeškom.
Sam sebe opiše kot samouka in velikega entuziasta, ki verjame v človeško ustvarjalnost, instinkt ter kreativnost. Prav vse te komponente pa je potreboval, da je prišel do končnega rezultata, zvočnikov Coufer. Kaj kmalu po začetni ideji je namreč prišel do t. i. krivulje učenja, momenta, ko je vedel veliko, a hkrati zelo malo. Tisto poletje se je tako kar na plaži zakopal v 400 strani debelo knjigo o avdioinženiringu, kar se je obrestovalo. Seveda brez frustracij in nabiranja znanja ni šlo, nabrala pa se je tudi cela vrsta prototipov, ki so zapolnili celotno Miloševo garažo.
Če se avdiooprema dolgo časa ni ozirala na estetiko, je danes povsem drugače. Zapleteni avdiosistemi se vse bolj trudijo slediti estetskim smernicam oblikovanja, z namenom, da bi jih bilo mogoče uvrstiti v dovršene interjerje. Tudi v primeru Coufer zvočnikov je tako, saj jih odlikuje prav les. Milošu rokodelske spretnosti niso tuje, za kar je v veliki meri zaslužen njegov ded. Prav po njem je namreč podedoval številne lastnosti in nekatera znanja. Toda marsikaterih spretnosti se je moral naučiti še naknadno, sploh kar se obdelave lesa in drugih materialov tiče. Zato je po prvih povpraševanjih s strani prijateljev in znancev potreboval še kakšno leto, da je bil resnično zadovoljen z dovršenostjo končnega izdelka.
Kot pove, je tehnična izdelava tovrstnih izdelkov po eni strani relativno preprosta, a hkrati zapletena: »Izdelam ogromno prototipov. Simulacije in preračunavanja ter oblika v glavi dobijo pravo vrednost šele, ko je izdelek narejen. No, osnovne stvari seveda izrišem 2D v računalniku, a to so skice le za sam delovni proces. Velikokrat se šalim, da zahodni človek misli, da stvari zrastejo na kitajskih drevesih, kar je daleč od resnice. To ve vsak, ki nekaj izdeluje. Samo za lesni del je potrebnih približno 50 korakov in potem je treba še približno 50 sestavnih delov sestaviti v delujočo celoto.«
Med lesnimi vrstami mu je najbolj ljub oreh – trd les z nežno strukturo, ki omogoča natančno obdelavo. Hkrati pa zagotavlja, da ima vsak kos svojo unikatno strukturo in barvo. Druga izbira je hrast, ki zadnja leta prevladuje v slovenskih interierjih. Kot pove, so lastniki zvočnikov Coufer predvsem moški srednjih let, ki si zvočnike privoščijo kot neke vrste osebni ‘gadget’ in znajo ceniti unikatnost. Pogosto njegovi zvočniki služijo tudi kot darilo, vse večkrat pa se znajdejo v kleteh in lokalih slovenskih vinarjev in gostincev. Oblikovani so namreč tako, da se spajajo z vsemi vrstami interjerja.
»Trenutno razvijam prototipe, kjer bo poleg lesa uporabljen še aluminij. Navdušujem se nad videzom poliranega aluminija in lesa. Gre za butični izdelek in veliko razmišljam o večji personalizaciji izdelka. Letos sem končal tudi razvoj manjšega zvočnika. Tako kot večji model tudi ta ponuja izjemen zvok, je najglasnejši v svojem razredu, tehta ‘samo’ 5 kg in ženske rečejo, da je preprosto ‘kjut’,« nam za konec nekaj načrtov za prihodnost še razkrije Miloš.