V vročem poletju, ko sonce neusmiljeno sije na terase, balkone in vrtove, si želimo okolja, ki nas pomiri in vsaj vizualno nekoliko ohladi. Cvetlice, ki nosijo ustrezne pomirjajoče barve, v zeleni prostor vnašajo mehkobo, spokojnost in svežino.

Ni skrivnost, da barve vplivajo na naše počutje – med njimi pa modra, rožnata in vijoličasta še posebej nežno obarvajo prostor z občutki miru, svežine in tihe globine. Od sinje modrine, ki prikliče jasnino neba, do skrivnostne vijoličaste, ki v sebi nosi tišino večera – cvetovi v teh odtenkih so kot tihi akordi, ki v prostoru zaigrajo melodijo spokojnosti ter nas vabijo, da se ustavimo, globoko vdihnemo in se uglasimo z nežnejšim ritmom dneva.

Sivka

Njeni cvetovi so kot dišeča pesem, ki privablja čebele in čmrlje v nežni ples. Najbolje uspeva v dobro odcednih, peščenih ali kamnitih tleh, kjer ni preveč vlage. Ne mara zastajanja vode in prenasičenih tal, zato je idealna za sušna in sončna rastišča, kjer ima dovolj prostora in toplote.

Lobelija

Kot drobni koščki neba, ujeti v cvetnih koritih, prinaša svežino in lahkotnost na balkone. Lobelija najbolje uspeva v rahlo vlažni, humozni prsti, na polsenčnem ali sončnem mestu. Poleti potrebuje redno zalivanje, saj ne prenese suše – a voda ne sme zastajati. Odlično uspeva v posodah, obešankah ali ob robovih gredic.

Petunija

Njena barvna razkošnost je kakor razlita akvarelna paleta, ki v sozvočju z belo ustvarja harmonijo elegance. Petunije uspevajo v rodovitni, dobro odcedni zemlji, in čeprav prenesejo nekaj suše, cvetijo najlepše ob rednem zalivanju. V posodah jim prija občasno dognojevanje (nikar ne dognojujte, kadar je huda vročina) in odstranjevanje ovenelih cvetov, da spodbudimo novo cvetenje.

Nemesija

Nežna in dišeča, kot sapica, ki se poigrava z vročim poletnim zrakom, prinaša lahkotno veselje v vsako cvetlično zasaditev. Najbolje uspeva na sončni ali delno senčni legi, v rodovitni in stalno rahlo vlažni zemlji. Ne mara dolgotrajne suše in ekstremne vročine, zato jo je v času največje pripeke dobro rahlo zasenčiti. Njeni nežni cvetovi so idealni za obrobe, primerni so tudi za v lonce.

Heliotrop

Z vonjem po vanilji in grmičastim objemom vabi metulje, da zaplešejo v poletju. Ta rastlina hrepeni po soncu in toploti, vendar ceni tudi nekaj popoldanske sence. Rastišče naj bo bogato s hranili in stalno rahlo vlažno, a brez zastajanja vode. Heliotrop ali vaniljevka je občutljiva na mraz, zato jo pogosto gojimo kot posodovko, ki jo jeseni prestavimo v notranjost.

Hortenzija

Njeni oblakom podobni cvetovi so kakor modri odsevi neba, ki na terasi ustvarijo iluzijo neskončne svobode. Hortenzije obožujejo polsenčne lege, kjer niso izpostavljene opoldanskemu soncu. Uspevajo v sveži, humozni in kisli zemlji – prav pH zemlje pogosto določa barvo cvetov. Zahtevajo redno zalivanje, saj hitro ovenijo v suši, a ne marajo zastajanja vode. S svojo bogato prezenco ustvarijo mirno, skoraj meditativno vzdušje.

Okrasni žajbelj

Kot plameni spokojnosti se njegovi cvetni klasi dvigajo nad listje in nežno trepetajo v vetru – kakor da bi valovali z ritmom poletja. Sivozelene in srebrnkaste listne rozete ujamejo svetlobo in prostoru dodajo mehak, svilnat sijaj. Rastlina najlepše uspeva na sončni legi, kjer se lahko razcveti v vsej svoji lepoti, prenaša pa tudi nekaj sence – a v njej cveti skromneje. Potrebuje dobro odcedna, hranljiva tla, v posodah pa kakovostno zemljo, ki okrasnemu žajblju daje stabilnost in moč za čarobno in lahkotno poletje, polno lepote.

Fotografije: Blomsterfrämjandet, Annika Christensen, Hanna Wendelbo