Arhitekturno zanimivo zasnovana hiša, zgrajena leta 1990, stoji ob široko odprtem vodnem kanalu, ki se izliva v morje, v uglednem predelu Clear Island Waters na Gold Coastu (Zlati obali v Avstraliji). Hiša v dveh nadstropjih se ponaša kar s šestimi spalnicami, petimi kopalnicami, z dvema bivalnima prostoroma in s kuhinjo s čudovitim pogledom na kanal ter zunanjo teraso z bazenom.

Ko sta Vincija in Simon Bony izvedela, da pričakujeta prvega otroka, sta spremenila svoje prvotne načrte, prodala zemljišče, ki sta ga kupila z namenom, da si postavita svojo sanjsko hišo, ter kupila starejšo hišo ob vodi, ki jima je omogočala takojšnjo vselitev in postopno renovacijo. Vincija, ki je rojena v Mariboru, se je v Avstralijo preselila s starši leta 1992; migrirali so kot begunci. Takrat je bila majhna deklica, stara komaj šest let in pol. Ko je v Srbiji izbruhnila vojna, so živeli v kraju Plavna v Srbiji, kjer je rojen oče.

»Starši so takoj zaslutili, kaj se je zgodilo, spakirali kovčke in zbežali v Slovenijo, v Maribor, ki je rojstni kraj moje mame. In prav smo se odločili, saj so se naslednji dan zaprle meje, ki so bile zaprte 10 let. Kmalu zatem smo zaprosili za dovoljenje in se kot begunci preselili v Avstralijo. Vsak dan posebej sem hvaležna staršem za njihovo pogumno odločitev in hvaležna sem zvezdam na nebu, da smo dobili priložnost in si ustvarili življenje v Avstraliji,« nam je zaupala Vincija in dodala, da se je v hišo zaljubila že takoj, ko je stopila vanjo. Očarali so jo visoki stropi in čudovit pogled na vodo. »Jaz, moj mož Simon in naš 15 mesecev star sin smo ljubitelji plaže, tako da večinoma konce tedna preživljamo na plaži ali ob našem bazenu. Prav tako pa radi zabavamo svoje prijatelje z žarom na domačem dvorišču. Oba delava od doma in tukaj preživiva veliko časa, zato je bilo zelo pomembno, da v svoj dom prinesemo malo letoviškega vzdušja.«

STANJE PRED PRENOVO

Vincija in Simon sta ideje zbirala prek socialnih omrežij, kot sta Pinterest in Instagram. Preden sta začela prenovo, sta kak mesec porabila samo za načrtovanje. Odločila sta se za kombinacijo mediteranskega sloga s pridihom Palm Springsa ter se prilagodila trenutnim trendom pa tudi lokaciji ob vodi. Hišo sta želela narediti modernejšo; izbirala sta svetle in nevtralne odtenke, ki naj ne bi prehitro zastarali, in z zanimivi dodatki popestrila celoten videz. Z detajli, kot so ukrivljeni loki, stenske niše, naravni kamen na steni s kaminom, ometane stene iz naravnega cementa in zlata armatura v kombinaciji s svetlim lesom, sta hiši dala povsem nov videz.

Vincijin oče je sam izdelal pohištvo iz cementa, kot so: mizica v dnevni sobi, jedilna miza na terasi, polička pod kaminom, otok v kuhinji, poličke v spalnici, skratka vse, kar je narejeno iz belega cementa, je ročno delo očeta in Simona.

MED PRENOVO

Zakaj ste kupili ravno to hišo?

»Potem ko sva prodala zemljišče, sva s Simonom iskala hišo z dobro strukturno zasnovo. Ker sta moj oče in Simon zelo spretna z orodjem, sva iskala hišo z možnostjo prenove, saj sva vedela, da bova pri prenovi kar nekaj privarčevala. Ker oba delava od doma, sva želela hišo z več prostori, tako da se nisva ustrašila velike hiše in prenove. Prav tako sva vedela, da bova v tej hiši kar nekaj časa, zato se nama ni mudilo s prenavljanjem.«

V kakšnem stanju je bila hiša pred prenovo?

»Pravzaprav sploh ni bila tako slaba in je bila primerna za takojšnjo vselitev. Prenova ni bila nujno potrebna, vendar je bil slog hiše precej zastarel, tipičen slog 90. let s črnimi ploščicami iz marmorja, črnim kuhinjskim pultom iz granita, zastareli lestenci, tepihi (itison), skratka, niti malo najin slog. Res sva si želela hišo posodobiti in dodati pridih z najinimi idejami. Seveda še zdaleč ni vse končano. Prenova traja že kar leto in pol, saj jo delava po fazah, ko imamo čas, med vodenjem našega podjetja in vzgojo otroka.«

Kako to, da sta začela najprej prenovo kuhinje in dnevnih prostorov?

»Res se je bilo težko uskladiti s prenovo v prvem letu po rojstvu sina, vendar nam je bilo pomembno, da prenovimo prostore, v katerih bomo preživeli največ časa. To so kuhinja in bivalni prostori pa tudi glavna spalnica. Kuhinja je zahtevala največ dela, a sva želela imeti novo kuhinjo, preden bo sin začel jesti normalno hrano.«

Ali sta želela popolnoma novo postavitev kuhinje ali le izboljšati že obstoječo?

»Želela sva izboljšati funkcionalnost naše kuhinje, saj je bila postavitev nepraktična in zastarela. Moj mož je precej ustvarjalen z odličnimi oblikovalskimi sposobnostmi, tako da sva načrtovala postavitev in funkcionalnost, ki bo najbolje ustrezala našemu načinu življenja.«

S katerimi izzivi sta se srečevala med prenovo?

»Živeti v hiši med prenovo in ob rojstvu otroka je vsekakor izziv. Prav tako je izziv delati vse sam, moj oče in Simon sta se vsega lotila sama brez najema delavcev, kar je bilo stresno in precej počasno. Tudi proračuna se je bilo izjemno težko vedno držati, ker so cene materialov sunkovito poskočile in pa tudi sproti sva dodajala spremembe, ki so prenovo še dodatno podražile. Največ sva prihranila na po meri izdelanem pohištvu za kuhinjo, saj nam je uspelo dobiti vse omare po veleprodajnih cenah; seveda smo jih sami morali sestaviti. Na račun tega sva potem lahko več zapravila pri armaturi, kuhinjskih aparatih, naravnem kamnu, naredili smo majhen koktajl bar, manjšo nišo za shranjevanje boljših steklenic vina, ki sva jo naredila v shrambi za kuhinjo, in podobno. Kljub vsemu sva izjemno zadovoljna s končnim rezultatom.«