Zgornja Savinjska dolina je bila med najbolj prizadetimi v lanskih poplavah. Voda je vdrla in dodobra uničila etažo družinske hiše v Mozirju, v kateri si je dom uredil par v zrelih letih. Ob selitvi v pritličje objekta leta 2017 sta se lastnika izognila prenovi kuhinje, ki je bila še v dobrem stanju, saj je včasih tu živela babica, s poplavami pa je postalo jasno, da bo treba precej več kot le odpraviti nekaj lepotnih napak.

Avgusta 2023 so precejšen del Slovenije prizadele hude poplave, ki so uničile številna domovanja in druge objekte. Med hudo poplavljenimi je bilo tudi pritličje družinske hiše v Mozirju, kamor sta se lastnika po prenovi vselila le nekaj let prej. Leta 2017 sta temeljito prenovila stanovanje, med stvarmi, ki sta jih ohranila, pa je bila tudi kuhinja, ki jo je včasih uporabljala babica, saj je bila v dobrem stanju. V kuhinji je kraljeval star vgradni štedilnik, ki je dodatno ogreval domovanje, a obenem zasedel precejšen del prostora.

»Kuhinja je bila zasnovana precej nefunkcionalno. Star štedilnik na drva je zasedel velik del prostora, zato ga je za shrambo ostalo dosti manj. Poleg tega pa je bila v kuhinji še indukcijska plošča, vključno s kar dvema napama. Ker je bil v poplavi večji del spodnjih regalov uničen, saj se je iveral napojil z vodo in začel plesneti, je bila prenova nujna. S Simonom sva bila presenečena, ko sta se starša odločila, da se poslovita od starega štedilnika, se je pa prav zaradi te njune odločitve pojavila možnost, da kuhinjo zasnujemo precej bolj funkcionalno in po njunih željah,« pove Vesna Skornšek iz Studia 819, ki se podpisuje pod prenovo kuhinje. O Studiu 819 smo pred kratkim že pisali, stanovanje Vesne in Simona, ki sta si uredila dom v nadstropju omenjene hiše, pa smo predstavili tudi v naši oddaji.

V prvotni kuhinji sta dodaten prostor jemali kar dve napi, ena nad starim štedilnikom, druga nad indukcijsko ploščo. Poprej so bili regali razporejeni v eni sami liniji, elementov pa je bilo preveč za tako majhno površino. Sploh stari štedilnik je v dolžino zasedel 1,4 m prostora, zato je odvzel pomemben prostor za pripravo in odlaganje hrane. Hladilnik je bil že poprej umeščen v shrambo, ki se nahaja za vrati. Hladilnik so tako pustili na prvotnem mestu, kuhinja pa je bila deležna temeljite prenove.

Po poplavah so najprej vse spodnje regale in omarice odstranili, saj je bila etaža povsem poplavljena. Spodnji elementi so v visoki vodi nabrekli in bili zato povsem neuporabni. Ploščice na podu so ohranili, saj jih voda ni poškodovala, zato pa so kuhinjo uskladili s talnimi ploščicami v imitaciji lesa. Ker je kuhinja na severni strani, se stene še po letu dni niso povsem posušile, zato so kuhinjo zasnovali tako, da je pult širši, omarice pa niso potisnjene povsem do stene, kar omogoča kroženje zraka zadaj in posledično sušenje sten.

Vesna je temeljit premislek tako namenila sami funkcionalni zasnovi prostora. Umivalnik so umestili pod okno, s čimer so pridobili več prostora med kuhalno ploščo in samim umivalnikom, ki pride prav pri pripravi živil. Kuhalna površina je poprej stala tik ob steni, zaradi česar so bile okoliške stene pogosto popacane, poleg tega pa si se ob vstopu v kuhinjo zaletel v osebo, ki je stala za štedilnikom.

Na mestu, kamor so na novo umestili napo, je preklada, zato so se odločili, da ga izkoristijo tudi za to, da oviro preklade izkoristijo za oblikovalski element in z njo uskladijo položaj nape in kuhalne površine. Obokano preklado in vgradno napo so tako skrili z mavčnimi ploščami in na spodnji del nape dodali leseni element, ki se dopolnjuje z lebdečimi policami in podom.

Kuhinja je kupljena v pohištvenem salonu, z nekaj detajli, kot so ročaji, pa so jo naredili še bolj prijetno in domačo. Odločili so se za krem barvo oziroma odtenek magnolije, s čimer so v prostor povabili dodatno svetlobo, ki jo je sicer na severni strani objektov precej manj. Za kuhinjski pult so izbrali kar ultrapas, stene pa zaščitili s ploščicami, ki zaradi neravne površine dodajo dimenzionalnost prostoru. Prostor, ki poprej zaradi goste umeščenosti elementov ni dihal, je tako s prenovo pridobil ne le na funkcionalnosti, temveč tudi na svežini.