Novi muzej sodobne umetnosti bo stal na vznožju Julijskih Alp, na lokaciji nekdanjega objekta Pristava pod Blejskim gradom. V muzeju bo domovala zasebna zbirka sodobne umetnosti, v kateri si bo moč ogledati tako slovenska kot tuja umetniška dela iz zasebne zbirke družine Lah.
Arhitekturo so načrtovali v biroju arhitekta Davida Chipperfielda, ki je avtor številnih svetovnih muzejev, od Zuriške Kunsthaus pa do Naravoslovnega muzeja v kitajski provinci Zhejiang. Pri oblikovanju blejskega muzeja so arhitekti upoštevali dve izhodišči: pokrajino, ki muzej obdaja, in velikost posameznih umetniških del, ki bodo v njem razstavljena.

Stavba bo mehko postavljena na nagnjen teren. Naklon streh bo sledil naklonu terena; zamaknjene strešine pa bodo omogočale, da v prostore pod njimi prodre severna svetloba. Pod strešinami se bodo nizali razstavni prostori z različnimi ambienti, merili in svetlobnimi pogoji.
Vhod v galerijo bo umeščen na zahodno, najvišjo točko muzeja. Označen bo s stebriščnim portikom, odprtim na nov javni trg, ki bo obiskovalce vodil do skupnega vhoda v muzej, trgovino in kavarno. V zgornjem pritličju bo niz razstavnih prostorov poudarjen z vzdolžno kiparsko teraso z enimi najlepših pogledov na Blejski grad. Razstavni prostori se bodo nadaljevali še naprej v klet ter v krajinsko ureditev okoli muzeja.

Stavba, oblečena v štokan beton, bo imela monolitni izgled, ki ji bodo kontrast delali le visoko artikulirani betonski strešniki. Kjer le možno, so bili detajli zasnovani v sodelovanju z lokalnimi obrtniki in z uporabo lokalnih materialov. Stavba, kljub temu, da je bila načrtovana v tujini, bo tako nosila močan kulturni in okolijski pečat.
Arhitektura: David Chipperfield Architects
Vizualizacije: arhiv biroja