V dvajsetih letih, odkar je bila zgrajena hiša v Domžalah, so se trendi ter način življenja tako zelo spremenili, da sta naročnika začutila potrebo po temeljiti preobrazbi interierja tako v funkcionalnem kot v estetskem smislu.
Prva stvar, ki jo opazimo, ko vstopimo v stanovanje je prav gotovo njegova novobaročna teatralnost. Interier, ovit sam vase z dolgimi, bogatimi tekstilnimi zavesami, se sam vase tudi odseva preko številnih sijajnih in refleksnih površin.
Zanimivo, zavese zastirajo pogled navzven. Vseprisotna želja po zlitju bivalnih prostorov z naravo je v interierju GAO arhitektov popolnoma zanikana. Zaradi te premišljene odločitve interier postane skrivnosten svet zase, kot gledališče, v katerega imajo vstop samo povabljeni.
Igra odsevov in iluzij
Sicer monokromatsko dnevno sobo na eni strani barvno uravnoveša velika vgradna omara, ki – s številnimi nišami, v katere so postavljene najrazličnejše umetnine – deluje kot razstavni prostor. Subtilna plafonjera, ki svetlobo oddaja tudi navzgor, zaradi optične iluzije ustvarja vtis visokega stropa.
Dnevno sobo od jedilnice loči bogata vitrina, ki s steklenimi površinami (in kozarci v njej) prvič nakaže projektirano igro odsevov in iluzij. Luči Spider, ki igrivo visijo nad jedilno mizo in se ponovijo tudi nad kuhinjskim pultom, se v prostor še enkrat odsevajo preko bogato uokvirjenega ogledala. V središču jedilnice je – kakopak – velika jedilna miza, izdelana iz masivnega, ob robovih neobdelanega kosa lesa, ki sloni na steklenem podnožju. S svojo nezanikano naravnostjo uravnoveša sodoben, materialno izčiščen interier in kar kliče po zbiranju, druženju in obedovanju.
Do potankosti zaokrožena večplastna pripoved
Bogati kopalnici nadaljujeta izbrane teme dnevnih prostorov z obilico odsevnih površin (npr. bogat okvir, ki se bohoti nad umivalnikom v eni izmed kopalnic), strateško razporejenimi umetniškimi deli ter izbranimi materiali, ki se pripovedno navezujejo na osrednji bivalni prostor. Tema velike vgradne omare, s katero smo se prvič srečali v dnevni sobi, pa se z zaobljeno stranico ponovi še v predsobi in tako v celoti zaokroži večplastno zgodbo, ki so si jo za interier starejše hiše zamislili GAO arhitekti.
Arhitektura: GAO arhitekti (Petra Zakrajšek, Helena Bernik)
Fotografije: Miran Kambič
360° ogled
Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA
Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA
Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA