Stanovanje v višjem nadstropju ljubljanskega bloka je pravi dokaz, da ni pomembno, koliko kvadratov meri dom – pomembno je, kako jih doživiš. Notranja oblikovalka Tjaša Gerdej iz Varia Studia je za mlajši par, ki obožuje Japonsko, njene stripe in estetiko Azije, zasnovala dom, ki ne skriva svojih navdihov, a kljub temu ostaja izjemno funkcionalen in topel.

Dom, ki govori japonsko

Že ob vstopu nas sprejme občutek urejene preprostosti. To ni naključje – lastnika sta velika ljubitelja mang, japonskih stripov, in navdušena popotnika po Aziji. Svoje strasti sta želela vključiti v dom, ki bi bil tako praktičen kot oseben. Oblikovalka je v zasnovo vpletla detajle, ki subtilno, a jasno črpajo iz azijske estetike: zemeljske barve, naravni materiali, ratan in nežni motivi cvetoče češnje.

Kuhinjski otok z več kot eno funkcijo

Eden osrednjih kosov v prostoru je kuhinjski otok. Ta ni le srce kuhinje, temveč tudi jedilna miza, delilni element in shranjevalna rešitev. Stoji tik ob elegantni predelni steni iz hrastovega furnirja in ratana, ki ustvarja mehak prehod med kuhinjo in dnevnim prostorom. Namesto običajnih vitrin z lepo steklovino in keramiko so se tu znašle figure iz stripa One Piece, ki jih lastnik, strasten zbiratelj s ponosom razstavlja – in stanovanje jim brez zadržkov ponudi oder.

Barvna drznost z zeleno v glavni vlogi

Čeprav gre za majhno stanovanje (nekaj manj kot 60 m²), si je par želel drznosti – še posebej barvne. Osrednja barva interjerja je intenzivna zelena, izbrana po tem, ko je bila začetna različica preprosto »premalo zelena«. V kombinaciji z lesom – hrastovim in orehovim furnirjem – prostor deluje živahno, a uravnoteženo. Poseben poudarek pa so tudi mehke, zaobljene linije – od omar, kuhinjskih robov do ogledala v kopalnici.

Spalnica kot oaza miru

V spalnici se tempo upočasni. Tu zavladajo zemeljski toni, ratan in tiha eleganca nežne tapete s cvetočo češnjevo vejo. Prostor je skoraj meditativen, brez odvečnih elementov, a bogat s teksturami. Prav tu se najbolje izrazi filozofija celotnega interierja – minimalizem, ki ni hladen, temveč človeški in domač.

Pametne rešitve za vsakdan

Prostor pod omaro, skrit utility za pralni stroj z velikim bobnom, piši-briši tabla, ki je hkrati miza – vse to priča o tem, kako premišljeno je bil vsak centimeter prostora zasnovan. Tjaša Gerdej pravi, da je bilo prav umeščanje utilityja med zahtevnejšimi nalogami, saj sodobne naprave zahtevajo večje dimenzije. A rezultat je skrit dragulj, ki dokazuje, da se estetika in praktičnost lahko srečata tudi v najmanjših kotičkih.

Ko arhitektura preseže lepe materiale in domišljene tlorise ter začne pripovedovati zgodbo lastnikov – takrat prostor zaživi. Stanovanje, kot ga je oblikovala Tjaša Gerdej iz Varia Studio, ni le funkcionalno domovanje, temveč drobna kronika dveh življenj, ki sta se zlila v arhitekturni izraz.

In kot pravita lastnika, čeprav obožujeta potovanja, je še vedno najlepše doma.

Notranja oblikovalka: Tjaša Gerdej, Varia Studio