Ko govorimo o prihodnosti ogrevanja in samooskrbe z vodo, so rešitve, kot so geosonde in vodne vrtine, vse bolj v ospredju. Ne le zaradi dolgoročne ekonomske učinkovitosti, temveč tudi zaradi okolijskih koristi, ki jih prinašajo. Eden vodilnih slovenskih specialistov na tem področju je Iztok Palir, lastnik podjetja Vrtine Palir, ki že več kot dve desetletji pomaga strankam po vsej Sloveniji do zanesljivih in trajnostnih virov toplote in vode. V pogovoru z Ambienti nam razkrije, kako poteka postopek izdelave vrtin, kaj moramo vedeti pred investicijo v vrtino, kakšne so dejanske koristi geotermalnega ogrevanja in zakaj je lastna vodna vrtina lahko ena najboljših naložb.
Gospod Palir, kako se je začela zgodba podjetja Vrtine Palir in kaj vas je osebno pritegnilo v ta specifičen posel?
Ta zgodba se je začela z mojim očetom, ki se je v času moje zgodnje mladosti vrsto let ukvarjal z iskanjem podtalne vode in zabijanjem klasičnih vodnjakov.
Katere so bile največje prelomnice v razvoju podjetja od začetkov do danes?
Začetek sega v leto 2005, ko sem si zamislil stroj iz kosilnice, da bi si olajšal težaško delo in zabijanje štepihov. Potem sem leta 2008 sam izdelal prva dva večja stroja in ustanovil lastno podjetje Vrtine Palir. Pozneje sem spet izdelal svoj stroj, tokrat na gosenicah, ki mi je odprl nova vrata. Gotovo pa je bila največja prelomnica za podjetje nakup zmogljivejše opreme, predvsem vrtalnega stroja za vrtanje globin prek 100 m. To je bil stroj znamke Commachio, ki jo uporabljamo še danes. Trenutno imamo v lasti osem vrtalnih garnitur.
Vaša ponudba zajema geosonde, vodne vrtine in raziskovalne vrtine. Bi nam lahko na kratko razložili, kakšna je razlika med temi vrstami vrtin in za kaj se uporabljajo?
Seveda. Geosonde so namenjene izkoriščanju zemeljske notranjosti. V njej kroži tekočina, ki prenaša toploto. So ključni del toplotnih črpalk zemlja-voda. Vodne vrtine so namenjene črpanju podzemne vode, bodisi za zalivanje, ogrevanje (voda voda sistem), industrijsko uporabo ali pitno vodo. Raziskovalne vrtine pa se uporabljajo za geološke in hidrogeološke raziskave tal in podlage. Z njimi pridobivamo informacije o sestavi tal, strukturi podzemlja, niso pa namenjene neposredno črpanju vode ali ogrevanju.
Kako poteka postopek izvedbe geosonde za ogrevanje – od prvega stika s stranko do končnega zagona sistema?
Najprej nam stranka predstavi svoje potrebe. Najpomembnejše informacije so lokacija in velikost objekta ter podatek, na kaj se objekt trenutno ogreva. Na podlagi pridobljenih podatkov potem mi svetujemo primernost geotermalne rešitve. Sledi dejanski ogled lokacije, kjer se preverijo dostopnost za vrtalno opremo in geološki pogoji ter morebiti pridobijo še dodatne informacije glede objekta. Po ogledu se definira moč toplotne črpalke, ki jo potrebuje objekt, in na podlagi moči se definirata globina in število geosond. Naredi se ponudba, in če se stranka z njo strinja, se začne pri partnerskih geologih pridobivati potrebna dokumentacija. Ko je dokumentacija pridobljena, se izvede vrtina.
Katere tehnologije in materiale uporabljate pri vrtanju ter kako vplivajo na kakovost in dolgoročno vzdržljivost vrtin?
Uporabljamo visokokakovostne materiale. Velik poudarek pa je tudi na lastnem razvoju materialov oziroma opreme, ki se uporablja. To smo pridobili z dolgoletnimi izkušnjami in je na nek način tudi poslovna skrivnost podjetja.
Kakšne so glavne prednosti geotermalnega ogrevanja prek geosond v primerjavi s toplotnimi črpalkami zrak-voda ali drugimi sistemi?
Največje prednosti so predvsem dolga življenjska doba geosond, večja energetska učinkovitost (COP) v primerjavi s črpalkami zrak-voda, stabilno in zanesljivo delovanje skozi vse leto, geotermalno ogrevanje pa je tudi naravi prijazno, brez znanih vplivov na okolje.
Kolikšna je povprečna začetna investicija v sistem z geosondo in koliko časa traja, da se povrne?
Začetna investicija je sicer večja, vendar je za več generacij. Težko govorim o številkah, ker je investicija pogojena z velikostjo objekta, geologijo pod njim itd. Pri teh investicijah pa pomaga tudi država s subvencijami. Za zamenjavo sistema ogrevanja se lahko pridobi do 6.000 evrov eko subvencije. Drži pa, da je investicija večja kot na primer pri toplotnih črpalkah zrak-voda, a se zanesljivost, večji izkoristek in nižji letni stroški ogrevanja dolgoročno obrestujejo. Geosonda je predvsem naložba v energetsko samostojnost in trajnost.
Kako pomembna je lokacija parcele za izvedbo geosonde? So kakšna območja posebej primerna ali neprimerna?
Slovenija je geološko zelo zahteven teren z vidika vrtanja. Vsebuje najrazličnejše materiale na terenih, tako da nas še vedno znova kje kaj preseneti in se na novo učimo. Potrebna pa je tudi individualna analiza lokacije, zato je ogled terena ključen.
Ali morajo lastniki geosond vrtino tudi vzdrževati? Na kakšen način?
Vrtina se ne vzdržuje, ker gre za zaprt sistem.
Kako poteka iskanje podtalnice za vodno vrtino? Uporabljate kakšno posebno tehnologijo?
Ne, uporabljamo geološke karte oziroma v sodelovanju s partnerji hidrogeologi iščemo, poizvedujemo. Pomembna sta seveda ogled lokacije in poznavanje terena po izkušnjah.
Kako globoko je običajno treba vrtati, da se doseže kakovosten vir vode?
Globina vodne vrtine je odvisna od geološke sestave terena, lokacije, uporabe in željene količine vode, tako da težko govorim o globinah. Največkrat se voda išče v prodnem nanosu in to so bolj plitke vrtine. Nižje pa se voda išče v raznih razpokah.
Ali obstajajo kakšne omejitve ali dovoljenja, ki jih mora investitor pridobiti pred izvedbo vodne vrtine?
Pred izvedbo vrtine je treba pridobiti informacijo o sprejemljivosti posega. To je naloga geologa. Območja, s katerih se črpa pitna voda za potrebe oskrbe prebivalcev, so zaščitena, zato je potrebna predhodna informacija o posegu. Omejitve podajajo posamezne uredbe o vodovarstvenih območjih. Če vrtina ni na vodovarstvenem območju, je lahko do globine 30 metrov izvrtana brez predhodnih dovoljenj.
Kako pa ocenjujete kakovost vode?
Voda se oceni na podlagi mikrobioloških analiz, ki dajo podatek, ali je voda primerna.
Kako trajnostne so geosonde in vodne vrtine z okoljskega vidika? Kakšen je njihov vpliv na okolje?
Oboje so trajnostne rešitve, vpliv na okolje je majhen, bolj bi rekel pozitiven, saj nadomeščajo fosilna goriva in zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov.
So v zadnjih letih stranke bolj ekološko ozaveščene in pripravljene vlagati v takšne rešitve?
Seveda, trend se širi.
Kakšen nasvet bi dali nekomu, ki danes gradi hišo in razmišlja o geotermalnem ogrevanju ali vodni vrtini?
Povedal bi mu, da pravilno razmišlja (smeh). Dolgoročno gledano je to najboljša rešitev. Predvsem je pri geosondah treba poudariti stabilnost delovanja in dolgoročnost.
»Pri teh investicijah pa pomaga tudi država s subvencijami. Za zamenjavo sistema ogrevanja se lahko pridobi do 6.000 evrov eko subvencije.« Iztok Palir
Katere so najpogostejše napake ali napačne predstave, ki jih imajo ljudje o vrtinah?
Največkrat mnenje strank, da je vodna vrtina mogoča vsepovsod. Stranke nimajo predstave, da vsepovsod vode ni. Resnica je, da je globina do vodonosnika zelo različna.
Ali svetujete, da se vrtina izvede že v času priprave terena za gradnjo oziroma ali je to smiselno urejati pozneje?
Najbolje prej. Tukaj mislim z vidika dostopa in okolice. Da imamo dovolj prostora za postavitev vrtalne opreme in da še ni urejena okolica. Drži pa tudi, da lahko vrtino izvedemo tudi, ko je hiša že zgrajena.
Kateri projekt vam je ostal najbolj v spominu – bodisi zaradi zahtevnosti ali inovativnosti?
Mogoče izvedba geosond na lokaciji Dijaški dom Vič Ljubljana. To je eden večjih zadnjih projektov, ki smo ga izvedli. Izvrtali smo za dobrih 6.000 metrov vrtin za geosonde. Vrtanje je bilo kar zahtevno zaradi geološke sestave terena. Na terenu smo bili prisotni z dvema vrtalnima garniturama.
Kako vidite prihodnost podjetja Vrtine Palir in razvoj trga za vrtine v Sloveniji?
Podjetje Vrtine Palir namerava v prihodnosti še naprej nadgrajevati svoje znanje na tem področju, rasti in posodabljati svojo strojno mehanizacijo. V Sloveniji je še ogromno hiš, poslovnih objektov, ki so potrebni energetske obnove, in geotermija je zanje edina prava in trajnostna rešitev. Zadnje čase imamo veliko povpraševanja predvsem iz tujine in se del podjetja osredotoča tudi v to smer. Še vedno pa ostajamo številka ena v Sloveniji.
Fotografije: Vrtine Palir
Sponzorirana vsebina