V svežem, zračnem stanovanju v središču Ljubljane preteklost nežno sobiva s sodobnostjo. Mladi arhitektki Nini Savič je uspelo ustvariti dom, kjer vsak kos pohištva in svetila pripoveduje svojo zgodbo. Pod svojo blagovno znamko Jugošik oživlja predmete iz obdobja nekdanje Jugoslavije in jim vdihuje novo življenje.

Čeprav je bila Nina rojena ob koncu skupne države in se teh časov ne spominja neposredno, jo stare stvari močno navdihujejo. »Spominjam se doma svojih staršev in babice – polno je bilo zanimivih predmetov, materialov in oblik. Zdelo se mi je škoda, da bi jih pozabili,« pripoveduje Nina. Tako je nastal Jugošik – besedna skovanka med »jugo« (danes staro in pogosto zavrženo) in »šik« (elegantno, prenovljeno).

Stara svetila kot srce prenovljenih interjerjev

Čeprav je začela z obnovo pohištva, se je njen fokus sčasoma preusmeril predvsem na svetila. Iz starih lestencev izloči posamezne zanimive dele – steklo, kovinske okraske – in jih sestavi v popolnoma nove, unikatne kose. »Nisem zbirateljica starin v klasičnem smislu, zanima me oblikovanje,« poudari. Zato ji stari lestenci služijo kot surovina, iz katere nastajajo nova svetila – elegantna, sveža in s pridihom zgodovine.

Poleg svetil Nina oblikuje tudi unikatne kose pohištva, ki pogosto nastajajo iz kombinacije najdenih elementov in novega oblikovanja. Skice pripravi sama, pri izvedbi pa sodeluje z lokalnimi obrtniki.

Od arhitekture do trajnostnega oblikovanja

Po izobrazbi arhitektka se Nina danes ukvarja predvsem s prenovami interjerjev, pri katerih uporablja tudi svoje Jugošik izdelke. Stranke jo najemajo za celovite prenove stanovanj in poslovnih prostorov, kjer njena filozofija trajnosti pride še posebej do izraza. »Zadnji projekt, ki sem ga delala, je bil za podjetje, ki izdeluje vijake. Glavni odpadek njihove proizvodnje so kovinski ostružki, iz katerih smo oblikovali lestenec in dekorativno steno,« ponosno pove.

Nina pri vsakem projektu razmišlja, kako bi uporabila obstoječe materiale in predmete, namesto da bi vse zavrgla. Trajnost, inovativnost in spoštovanje do preteklosti so vodila njenega dela.

Stanovanje kot živa galerija preobrazbe

Njeno stanovanje na Taboru je najboljši prikaz njene filozofije. Stanovanje je bilo pred prenovo temačno in utesnjeno, danes pa diha v svetlobi in prostoru. Z rušitvami sten, novimi odprtinami in premišljenim izborom opreme je Nina ustvarila svetel, pretočen dom.

Vsak kos pohištva ima svojo zgodbo. Črna omarica v dnevni sobi je bila del sestava Mebloforme, ki so ga njeni starši kupili ob vselitvi v svoje prvo stanovanje. Star akvarij je preobrazila v razkošen rožarij. Mizico z linolejem je ustvarila z eksperimentiranjem in željo po matiranih površinah.

Morda najlepši primer njene ustvarjalnosti so rožnata svetila, izdelana iz starih kovanih lestencev iz Krope, ki jih je prebarvala in sestavila v nove kompozicije. »Zanimivi detajli, reliefi in strukture šele z barvanjem res pridejo do izraza,« pojasni Nina.

Predmeti, ki božajo dušo

Ninin studio in dom pogosto vzbujata močna čustva pri obiskovalcih. Mnogi v njenih izdelkih prepoznajo predmete iz otroštva: »Velikokrat slišim: ‘Tako luč smo imeli v kuhinji!’ ali ‘Škoda, da smo to vrgli stran’.«

S svojo ustvarjalnostjo Nina ni le rešiteljica pozabljenih predmetov – je tudi tkalka zgodb, ki jih predaja naprej. In čeprav pravi, da težko izbere svoj najljubši kos, jo rožnata svetila še posebej navdušujejo. »Svetloba, ki jo oddajajo v prostoru, ustvari prav posebno vzdušje,« pove.

Zakaj Jugošik danes?

V času, ko se svet sooča z vprašanji trajnosti in odgovornega potrošništva, Jugošik prinaša svežo in optimistično alternativo. Namesto hitrih, množično izdelanih izdelkov ponuja nekaj dragocenega: zgodbo, kakovost in dušo. In kot pravi Nina: »Stari kosi niso le predmeti. So spomini. In če jim damo novo življenje, dobimo dom, ki ima res srce.«

Fotografije: Jana Jocif