Nesporno je lokacija najpomembnejša lastnost, ki odloča, kje bomo postavili svoj novi dom. Zato je vredno v iskanje pravega mesta vložiti dovolj časa in sredstev, da bomo tam radi živeli. Tako je ravnala tudi družina, ki je po večletnem iskanju našla zemljišče na robu Domžal in tam zgradila hišo. Hkrati z načrtovanjem hiše je potekalo tudi načrtovanje njene okolice, sama ureditev vrta pa se je zgodila po vselitvi.
Zemljišče je izrazito podolgovate oblike, vendar ima več prednosti: je zadnje v nizu na ulici, vzdolž ene od daljših stranic teče potok Mlinščica, z vrta se ponuja čudovit razgled na Kamniške planine. Vse to je upoštevala krajinarka Mojca Habjan, ko se je lotila snovanja vrtne zasnove. V pogovorih z lastniki je spoznala, da želijo sonaravno oblikovan vrt, v katerem ne sme manjkati bazen, na gredah naj se odpirajo cvetovi od zgodnje pomladi do pozne jeseni, vmesni čas pa naj zapolnijo vednozelene grmovnice.
Krajinarka je izbrala notranjo ureditev, prepoznavno po zaobljenih, vijugastih oblikah, brez ostrih kotov, kar prispeva k večji svobodi gibanja in dogajanja na vrtu. Tako je omilila ravne linije stranic zemljišča; z zasaditvijo pa je poskrbela, da se vrt nekako nadaljuje v okolico. Krivulje iz granitnih kock so jasno vidne v tleh, v predvrtu ter med gredami in tratnim delom. Vanje je ujela tudi kotičke za posedanje.
Bazen je poleg gred osrednja privlačnost vrta. Namesto pravokotne oblike so izbrali »ledvičko«. Kot posebno prednost lastniki navajajo plitvino ob robu, s katere se stopnice zlagoma spuščajo proti dnu. Na plitvini domači uživajo, ležeč na ležalnikih, z nogami v vodi. Bazen ni običajne svetlo modre barve, ampak so izbrali rjavo folijo. Ta ustvari zeleno modro nianso, ki spominja na tolmune Kamniške Bistrice v bližini.
Mojca Habjan je izbor okrasnih rastlin povezala z razvojem letnih časov: »Torej od pomladanskih čebulnic, plamenk, plahtic, salvij, drenov, preko vrtnic, sivke, slamnikov, hermelik do hortenzij. Jeseni vrt čarobno zažari zaradi barvitosti listov različnih javorjev, drenov, okrasnih češenj, šmarne hrušice, trdoleske … Ko se pojavi ivje, nastanejo zelo lepi prizori, saj jeseni rastlin ne porežejo.«
Obiskovalca pritegne rahlo dvignjen kotiček v vogalu vrta ob potoku, obdan z grmom drevesaste hortenzije Annabelle. Poletni večeri v prijetnem hladu s kozarcem pijače morajo biti tam nepozabni. Okolica je urejena na vseh štirih straneh hiše. Pred hišo leži ozek predvrt, obdan z ograjo, v kateri se odpira dvoje vrat: ena za domače, skozi katera zapeljejo avto na pokrit parkirni prostor, in druga vrata, ki vodijo k hišnemu vhodu. V kovinske ploskve vrat so vrezani obrisi travnih bilk. Krajinarka poudarja, da je predvrt enako pomemben del hišnega okolja, »saj je to prvi stik s hišo in prehod v sam okrasno bivalni vrt. Tu gre predvsem za funkcionalno uporabo prostora, torej za umestitev vrat, nadstreška, lope, parkirne površine, prostora za zabojnike, ograjo in še kaj«. Pri izbiri rastlin je dala prednost oblikam in strukturam namesto cvetenju.
Kot podaljšek hiše so uredili letno kuhinjo, ki je povezana z notranjo kuhinjo. Prostor zanjo so izbrali na severnem koncu hiše, tako da so v vročih dneh skriti pred sončnimi žarki. Vrt, na katerega bi se vsak obiskovalec z veseljem vrnil …
Krajinska arhitektura: Mojca Habjan
Fotografije: Stane Sušnik