Kakovost bivanja ni povezana le s pravo razporeditvijo pohištva, barvami, ki ste jih izbrali za svoje stene, naravno svetlobo in idealno notranjo temperaturo. Najpomembnejše je, da ima vaš dom zdrava pljuča. Z drugimi besedami, da v njem lahko vedno dihate svež zrak brez prekomerne vlage in neprijetnih vonjav. Svež zrak je namreč temelj dobrega počutja in zdravja, zato razkrivamo, kako je za najboljšo notranjo klimo treba prezračevati prostore.
Ko govorimo o pljučih doma, imamo v mislih izmenjavo zraka: da se porabljen in onesnažen zrak odvaja iz prostorov, medtem ko vanj prihaja svež, s kisikom bogat zrak brez prahu in alergenov. »V stanovanju, ki diha, zrak ni postan in suh ali prevlažen, temveč živ – tak, ki spodbuja dobro počutje, izboljša spanec, zmanjšuje tveganje za bolezni dihal in omogoča jasno razmišljanje. Ko zrak kroži, ne obremenjuje prostora s presežki vlage, kar preprečuje razvoj plesni. Obenem preprečuje nalaganje škodljivih snovi, ki jih prinašajo čistila, kuhanje, pohištveni materiali ali onesnažen zunanji zrak,« pojasnjujejo v podjetju LUNOS in dodajajo, da takšno stanovanje deluje v sozvočju z našim telesom. »Tako kot mi vdihnemo, da dobimo energijo, in izdihnemo, da se znebimo odvečnega, mora dihati tudi prostor, v katerem živimo.«
Naravno prezračevanje s premišljenim odpiranjem oken
Ena od možnosti, kako spustiti v dom svež zrak, je naravna oblika prezračevanja z odpiranjem oken. To storimo premišljeno, kadar je zunanji zrak čist in svež (zjutraj ali pozno zvečer), ko želimo hitro izmenjavo zraka (intenzivno prezračevanje za 5 do 10 minut) ter po kuhanju, prhanju ali drugih dejavnostih, ki povečujejo vlago v prostorih. Odpiranju oken pa se izogibamo, kadar so zunaj neprimerne razmere – veter, smog, veliko cvetnega prahu, visoka vlažnost ali ekstremna temperatura, saj s tem pozimi izgubljamo dragoceno toploto, poleti pa v prostor spuščamo vročino.
Mehansko prezračevanje je boljša rešitev
Druga in od vremena neodvisna možnost prezračevanja je mehansko prezračevanje, ki omogoča stalno in kontrolirano izmenjavo zraka. Napredni prezračevalni sistemi poleg tega vključujejo tudi rekuperacijo toplote – to pomeni, da toplota iz odpadnega zraka ogreje svež dotok, kar zmanjšuje izgube in stroške ogrevanja.
»Prednosti mehanskega prezračevanja so stalen dotok svežega zraka brez prepiha, filtracija oziroma odstranjevanje cvetnega prahu, prahu, delcev PM2.5 in alergenov, nižja relativna vlažnost, kar pomeni manj možnosti za nastanek plesni, ter tihost in diskretnost brez potrebe po odpiranju oken,« naštevajo pri podjetju LUNOS, kjer so za svež zrak poskrbeli že v več 10 tisoč domovih po Sloveniji in tudi v javnih zavodih. Njihovi zadovoljni uporabniki so na primer tudi v patronažnem oddelku ZD Celje.

Zrak je nevidni sostanovalec
Zrak je neviden, a njegovo kakovost hitro občutite. Glavoboli, utrujenost, slab spanec in alergijske reakcije so le nekatere posledice slabega notranjega zraka. Če želite, da vaš dom postane prostor regeneracije in sprostitve, potem mora dihati skupaj z vami. Dobri prezračevalni sistemi poskrbijo, da vsak vdih šteje. Tiho, zanesljivo in energetsko učinkovito, zato preverite, katera rešitev je prava za vaš dom.
Mehansko prezračevanje pa vseeno kombinirajte tudi z naravnim prezračevanjem, saj bo tako rezultat optimalen. »Mehanski sistem skrbi za konstantno kakovost zraka, naravno prezračevanje pa uporabimo po potrebi – denimo za hitro ohladitev ali osvežitev prostora. Pomembno je le, da ob odprtih oknih sistem začasno ustavimo, da ne prihaja do izgube energije,« sklenejo pri LUNOS-u.
Sponzorirana vsebina