Vila Amonita se dviga z vulkanske pokrajine na kanarskem otoku Lanzarote in se nevidno spaja z okoljem, medtem ko slavi unikatne oblike in barve zapuščine umetnika Césarja Manriqueja, ki je na otoku tudi arhitekturno pustil velik pečat. Vulkanski kamni, keramika in drugi lokalni materiali jo povezujejo z bistvom otoka.
»Lanzarote je čudež, ki ga želim ohraniti, kjer se mora arhitektura pokloniti pokrajini in ne škodovati njeni naravni lepoti.« Te besede Césarja Manriqueja, ikoničnega umetnika in arhitekta, odražajo njegovo zavezanost ohranjanju okolja in njegovo prizadevanje za lepoto, ki temelji na edinstvenem bistvu tega vulkanskega otoka. Vila Amonita, katere prenovo je zasnoval češki arhitekturni studio OOOOX, je nedvomno mojstrska predstavitev te filozofije, prislužila si je tudi nagrado pri APE Grupo Architecture Awards.
Načrtovanje arhitekturnega projekta na Lanzarotu – otoku, ki zahteva skrbno ohranjanje okolja z omejenimi viri in omejenim prevozom – je predstavljal pomemben izziv, ki je češke arhitekte spodbudil k zavestnemu in trajnostnemu pristopu. Pred začetkom projekta je ekipa OOOOX celo leto posvetila proučevanju območja, raziskovanju njegovih odtenkov, arhitekturne identitete in povezave z naravnim okoljem. Spoštovanje edinstvenosti otoka, njegovega vulkanskega bistva in ravnovesja med arhitekturo in krajino, ki ga zagovarja César Manrique, je postalo njihov osrednji poudarek in osebna zaveza.
»Poskušali smo čim bolj izkoristiti lokalne vire, tako zaradi trajnosti kot iz spoštovanja do pokrajine,« pojasnjuje arhitektka Radka Valová, ki je objekt zasnovala kot podaljšek vulkanske pokrajine Lanzarota. Zdi se, kot da izhaja iz terena, pri čemer vključuje naravne oblike in barve. Stene iz vulkanskega kamna vzpostavljajo vizualni dialog med okoliško pokrajino in sodobno arhitekturo ter ustvarjajo harmonično povezavo med naravnim in grajenim, enako velja za uporabo tradicionalnih barv – bele in zelene.
Keramika kot povezava med tradicijo in sodobnim oblikovanjem
Keramika igra ključno vlogo zlasti v kopalnicah in drugih »mokrih« prostorih, kjer majhne ploščice v živahni zeleni barvi dodajo vitalnost. »Keramika majhnega formata je zelo funkcionalen material, ki omogoča ustvarjanje vizualnih vzorcev, ki poudarjajo lepoto prostorov. Zelena barva, ki smo jo uporabili v projektu, je zelo izrazita,« pravi Valová ter poudarja tudi njeno praktičnost in vzdržljivost v podnebnih razmerah otoka.
Prenova vile, zgrajene leta 2000, je vključevala delne spremembe postavitve za čim večjo funkcionalnost. Skupne prostore so zmanjšali, da bi ustvarili več spalnic, vzpostavili pa so tudi bolj tekočo povezavo med notranjostjo in zunanjostjo, da bi spodbudili bivanje na prostem. Hiša ima namreč teraso s kuhinjo, žarom in jedilnico ter bazen, elemente, ki še bolj popestrijo uživanje v večno spomladanski otoški klimi.
»Kot arhitektka sem k projektu pristopila zelo disciplinirano,« sklene Radka Valová, zato tudi rezultat v obliki popolne integracije vile s pokrajino in izboljšana kakovost bivanja za lastnike ni izostal.
- Studio: OOOOX, Češka
- Velikost: 2000 m2 parcele in 300 m2 bivalnih površin
Fotografije: Romana Ella Plaček